Ungváry Krisztián: Pontosítás
Tévedtem. Ságvári antifasisztaként halt meg. Nem helyes, ha pont egy neonáci párt akarja eltüntetni a nevét.
Tévedtem. Ságvári antifasisztaként halt meg. Nem helyes, ha pont egy neonáci párt akarja eltüntetni a nevét.
Ungváry Krisztián történész nemrég írt egy cikket arról, hogy a rendszerváltás előtt értékes érmegyűjteményt kapott az MSZMP, amelynek azután 1998 környékén nyoma veszett. Az Átlátszó pénteki cikke szerint Thürmer Gyulának 20 ezer dollárt kínáltak a szajréért, mégpedig – váratlan fordulat! – pont az MSZP.
Ismeretlen forrásból származó, 17 kilogrammnyi Napóleon-aranyérme került az MSZMP kezébe 1987-ben, aztán a jegybanknál letétbe helyezett kincs egy pártközeli ügyvéd kezébe került és eltűnt – derül ki Ungváry Krisztián történész a Figyelőben megjelent cikkéből.
Azért nem zuhant ma a forint, mert a Nemzetgazdasági Minisztérium nem ér rá dolgozni, ugyanis még mindig lapunkkal levelezik. Most a minisztérium mai produkcióját közöljük teljes terjedelmében, rövidesen pedig válaszolunk is rá.
Hogyan lett a nemrég a viták középpontjába kerülő Matolcsy Mátyás fiatalon berobbant sztárközgazdászból Szálasi Ferenc nyilaspártjának egyik legaktívabb résztvevője és a zsidók deportálásának egyik szellemi megalapozója. A HVG tizenkét évvel ezelőtti cikkét annak nyomán vettük elő, hogy a már akkor is idézett Ungváry Krisztián egy nemrég megjelent cikke miatt élesen bírálta az egykori nyilas politikus rokonát, Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert.
Magánközlemény a Mindenben Illetékes Minisztérium sajtóközleményével kapcsolatban.
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerzőnkkel levelezik.
Ungváry Krisztián hvg.hu-n megjelent keddi cikkére érkezett szűkszavú reakció Matolcsy György nemzetgazdasági minisztertől.
Személyesen érintett volt Matolcsy György családja a zsidó és német polgárok gazdasági megsemmisítésében, a miniszter hazug módon mégis a németekre keni a felelősséget - mondta Ungváry Krisztián történész a Stop.hu-nak adott interjújában. Matolcsy szerint Ungváry hazudik és visszautasítja "a családok kollektív bűnösségének kinyilvánítását".
Nagy mérkőzésre számíthat a Jobbik abban a perben, melyet a párt indított egy nemzetközileg is jegyzett holokauszt-szakértővel szemben, aki egy nyilatkozatában tavaly lenácizta őket. Karsai László tudományos kutatásokkal akarja igazolni, hogy a Jobbik náci jegyeket mutat, viszont jogászok szerint ezt nem a tárgyalóteremben, hanem a szakma fórumain kellene megvitatni. Ráadásul az ítélkezési gyakorlat hektikus, eddig rendszerint a „nácizókat” marasztalták el.
A Horthy-kultusz Magyarországon valójában már rég nem Horthy Miklós személyéről, hanem az 1920–1944 közötti rendszer kritikátlan tömjénezéséről szól – véli Ungváry Krisztián. A történész szerint Horthy megítélése körül ma jól látható egy mesterségesen gerjesztett kultusz a hatalom részéről, de egyfajta hisztéria is a másik oldalról. Interjú.
Schmidt Mária eligazítja a sajtót. Az élcsapat tagjaként szakmai és ideológiai továbbképzésben részesíti az újságírókat és -olvasókat.
Huszonkét éve nem sikerül rendezni az ügynökügyet, megalkotni azt az ügynöktörvényt, amely segítene feltárni az állampárti diktatúra rejtett működését. A Fidesz 2010-es kormányra kerülése óta többször nekiugrott a feladatnak, ám eddigi javaslatai csak a történészszakma ellenkezését váltották ki, amikor pedig az ellenzék rukkolt elő egy új törvényjavaslattal, nagy viták közepette ugyan, de a kormánypártok leszavazták. Legutóbb még határidőt is szabott a kormánynak a Fidesz, amit a kabinet képtelen volt tartani, javaslata eltűnt az adminisztráció útvesztőjében.